Skip to main content

Magnuss Karlsens uzvar pasaules šaha čempionātā ātrspēlē un blicā



Gada nogalē daudz kur pasaulē ir brīvdienas. Citi svin Jēzus dzimšanas dienu, citi vienkārši atpūšas, citi noskatās visas “Viens pats mājās” un “Cietais rieksts” filmas, bet šaha entuziasti sēž zem eglītes, skatoties šaha mačus.

No 26. līdz 30. decembrim Maskavā Lužņiku stadionā, kur pirms gada norisinājās Pasaules kauss futbolā, notika Pasaules čempionāts šaha ātrajās “distancēs” -  ātrajā (rapid) un ātrspēles (blics) šahā. Pilnais sacensību nosaukums nedaudz atbilst šaha tematikai: King Salman World Rapid & Blitz Championship. Saūda Arābijas karalis Salmans bin Abdulazizs Al Sauds ir liels šaha atbalstītājs un viens no šī turnīra galvenajiem sponsoriem. Tomēr pirms dažiem gadiem čempionāts nevarēja notikt pie paša karaļa Saūda Arābijā, jo ne visiem dalībniekiem bija atļauts ierasties pie viesmīlīgajiem arābiem uz čempionātu, visvairāk tas skāra spēcīgos Izraēlas šahistus. Tamdēļ demokrātiskā FIDE (Starptautiskā šaha federācija) pārcēla karaļa Salmana čempionātu uz Krieviju, pēdējos gados tas notiek Maskavā un Sanktpēterburgā.

-       Vai šahs ir bīstams?
-       Jā, jo aizmiegot var uzkrist uz laidņa un izdurt aci.

Šis ir izplatītākais joks par šahu, tomēr, karaļa Salmana blica un rapida čempionāts bija tāds, kur figūras pārvietojās nevis lēni, bet zibenīgi, un laika gulēšanai partijas laikā nebija nemaz. Ja klasiskajā šajā videoieraksti dažkārt izskatās pēc statiskām bildēm, jo šahisti mēdz sastingt, tad šaha ātrajā versijā uzreiz var pateikt, kad skaties video, kad – foto. Rapidā katram spēlētājam tika dotas 15 minūtes uz partiju un 10 sekundes par gājienu, bet blicā spēles temps bija ļoti ātrs – 3 minūtes uz partiju un 2 sekundes par gājienu. Pirmo reizi redzot šādu spēles ātrumu, cilvēkam no malas varētu likties, ka šaha figūras tiek liktas, kur pagadās, un ka īsti nav iespējams tik īsā laikā apdomāt savu gājienu. Tomēr izspēlētās partijas, kā rāda datoranalīze, ir ļoti augstas kvalitāties. Galu galā, šajā turnīrā piedalījās paši spēcīgākie pasaules šahisti.

Par uzvarētāju abos turnīros kļuva norvēģis Magnuss Karlsens, iegūstot attiecīgi 11,5 no 15 punktiem rapida turnīrā (nezaudējot nevienu partiju), un 16,5 no 21 blica turnīrā (zaudējot tikai vienu partiju no 21!). Šahā 1 punkts pienākas par uzvarētu partiju, 0,5 punkti par neizšķirtu un 0 punkti par zaudētu partiju. Norvēģu čempions nu kļuvis par šaha pasaules čempionu visos trijos iespējamajos veidos: klasiskajā šahā, rapidā un blicā.

Karlsena sasniegums ir ievērojams, tomēr par turnīra atklājumu kļuva 16 gadīgais irānis Alireza Firudža, kurš sarežģīto attiecību dēļ starp Irānu un Izraēlu, arī ar Saūda Arābiju, šajā turnīrā nestartēja zem zavas valsts karoga, bet pārstāvēja Starptautisko šaha federāciju. Firudža rapida turnīrā sagādāja sensāciju, izcīnot sudraba medaļu. Arī blica turnīrā viņš pieradīja, ka 2. vieta nebija nejaušība, un izcīnīja augsto 6. vietu. Firudžam tiek paredzēta spoža nākotne šaha pasaulē.  Daudzi eksperti paredz, ka, iespējams, tieši vinš tuvākajos gados varētu būt nopietnākais Karlsena pretinieks uz pasaules šaha čempiona titulu. Šobrīd irāņu šahists ir pārdomās par valsts piederības maiņu, jo ir skaidrs, ka zem savas valsts karoga viņam būs ierobežotas iespējas piedalīties starptautiskās sacensībās. Varbūt talantīgais šahists varētu startēt zem Latvijas karoga? Cerams, Latvijas šaha federācija jau ir izteikusi šādu piedāvājumu.

Čempionāts aizritēja bez Latvijas pārstāvijiem un bez īpašiem skandāliem. Abi šie fakti gan nav savā starpā saistīti. Par nopietnāko starpgadījumu var uzskatīt čempiona Magnusa Karlsena iestrēgšanu liftā uz īsu brīdi pirms kārtējās partijas sākuma, tomēr viss beidzās labi un norvēģis laicīgi paspēja uz partiju, jo pretējā gadījumā, norvēģim iestrēgstot liftā, viņš varēja zaudēt partiju uz laiku.

Pasaules šaha čempions Blicā, Rapid un klasiskajā šahā - Magnuss Karlsens
Raksts publicēts www.diena.lv


Comments

Popular posts from this blog

Vai šahs ir sports?

Pirms daudziem gadiem es gāju trenēties regbijā. Vasarā mums treniņi bija forši – ārā, dubļos, svaigā gaisā. Tad atnāca ziema, un mēs pārvācāmies uz sporta zāli. Es biju šokēts, ka regbijs tika spēlēts parastajā sporta zālē. Ja kāds nezin, tad kritieni un gāšana no kājām ir regbija neatņemama sastāvdaļa. Krītot tu dabū zilumus visās iespējamajās vietās, nākošajā dienā pārvēršoties par dalmācieti. Mans regbija treneris, novērtējot manu ātrumu laukumā, man vēl vasarā ieteica pievērsties šaham. Tomēr īstais grūdiens nāca no grūdieniem ziemas treniņos. Tā es, klupdams, krizdams, nonācu šahā. Bet tagad galvenais jautājums – vai šahs ir sports? Jā, šahs ir Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) atzīto sporta veidu sarakstā. Var, protams, apšaubīt SOK lēmumu. Man pašam dažreiz rodas jautājums vai tiešām skeletons (tas, kur bobsleja trasē brauc uz vēdera ar galvu pa priekšu) vai braukšana ar motocilklu un blakusvāģi tiešām ir sports. Tas viss līdzās kērlingam izskatās jocīgi. Bet

Gājiens ar zirdziņu – gudrības vai stulbuma pazīme?

Visai bieži, lai raksturotu kaut ko negaidītu vai gudru, tiek lietots apzīmējums “gājiens ar zirdziņu”. Vai tiešām šahā tikai ar zirdziņu izdodas tie labākie gājieni, un no kurienes radies šāds apzīmējums? Daudziem varbūt būs šoks, bet šahā labus gājienus var izdarīt ar jebkuru figūru, pat karali un ar daudzu acīs esošo niecību – bandinieku. “Gājiens ar zirdziņu” visticamāk iegājies folklorā, jo šaha spēles entuziastiem, iesācējiem zirdziņa gājiena noteikumi liekas sarežģītāki nekā citu šaha figūru, un, ja šahu nespēlē regulāri, tad dažreiz pat aizmirstās – kā tad īsti tas viltīgais zirdziņš staigā? Līdz ar to, “gājiens ar zirdziņu” kā pārsteigums būtu lietojams tikai šaha spēles analfabētiem. Ja jau gribās smalki izteikties šaha terminoloģijā, aprakstot ikdienas procesus, tad ieteiktu lietot izsmalcināto franču terminu “en passant” (izrunāts tiek aptuveni enpasāāāān) , bet par izrunu, lūdzu, labāk prasiet Jānim Joņevam vai Viktoram Igo. Šis gājiens ar bandinieku tiešām var bū

Pullman viesnīcas atklātajā šaha čempionātā uzvar Ņikita Meškovs no Latvijas

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 28. februārī un 1. martā Vecrīgas viesnīcā Pullman Riga Old Town norisinājās 3. starptautiskais šaha turnīrs ātrajā šahā un blicā, pulcējot spēcīgus šahistus no 11 valstīm. Sestdien, kad norisinājās ātrā šaha turnīrs (apdomas laiks katram spēlētājam uz partiju 10 minūtes un papildus 5 sekundes katram gājienam), piedalījās 147 dalībnieki no 9 valstīm. Cīņas izvērtās nopietnas, jo dalībnieku vidū bija vairāki starptautiskie meistari un 6 lielmeistari. No zināmākajiem dalībniekiem var minēt lielmeistarus Edvīnu Ķeņģi (astoņkārtējs Latvijas čempions), Rīgā dzimušo Aleksandru Šabalovu (trīskārtējais ASV čempions) un leģendāro Jevgēniju Svešņikovu (Krievija). Turnīrā piedalījās arī Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks, stiprinot savas stratēģiskās iemaņas. Pēc Rapid turnīra noslēguma, un uzvarētāju apbalvošanas sadarbībā ar turnīra atbalstītāju “Prāta Spēles” tika rīkota pirmā šaha viktorīna, kurā varēja piedalīties jebkurš dalībnieks. Atbildot