Skip to main content

Šaha turnīrā FIDE World Chess Grand Prix Riga noskaidroti ceturtdaļfinālisti



Rīgā notiekošais Grand Prix šaha turnīrs ļoti atgādina Grand Slam tenisa turnīru. Izcīņa notiek tieši tāpat kā tenisā, spēlētāju pāris izspēlē maču, zaudētājs izstājas no turnīra, bet uzvarētājs cīnās tālāk. Tieši tāpat kā tenisā – Grand Prix un Grand Slam sakrīt arī turnīru skaits, tie gada laikā ir 4. Rīgas turnīrs ir 2. no 4 turnīru sērijas. Preses centrā esošie cilvēki svētdien paralēli šaha turnīram vēroja un komentēja arī Vimbldonas tenisa turnīru, tomēr uzmanības centrā, protams, bija šahs!

Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē šahisti aizvadīja ātrā šaha mačus, jo viņu iepriekšējās klasiskā šaha (tās, kurās viena partija ilgst ap 5 stundām) partijas beidzās neizšķirti.
Palielinot spēles ātrumu (25, 10, 5 minūtes uz partiju), svētdien tika noskaidroti pirmie ceturtdaļfinālisti, kuri cīnīsies par 24 000 eiro balvu Rīgas turnīra uzvarētājam. Tomēr galvenais stimuls, kamdēļ spēlētāji atbraukuši uz Rīgu, ir iespēja nākamgad sacensties ar pasaules čempionu Magnusu Karlsenu.

Tomēr uz jautājumu, kurš no šahistiem varētu sastādīt nopietnu konkurenci esošajam čempionam, vadošie pasaules šahisti bija visai pesimistiski noskaņoti. Bijušais FIDE pasaules čempions Veselins Topalovs, kurš ir viens no tiem, kurš kvalificējies ceturtdaļfinālam, minēja, ka tam jābūt kādam jaunam spēlētājam, ar labu atmiņu un fizisko izturību, tomēr starp esošajiem viņš pagaidām nevienu neredz. Līdzīgās domās bija arī Aleksandrs Griščuks no Krievijas, kurš šodien skaistā partijā apspēlēja savu tautieti Ņikitu Vitjugovu vien 23 gājienos, izspēlējot, iespējams dienas skaistāko partiju! Griščuks minēja, ka Karlsenam šobrīd nav pretinieku, varbūt vienīgi viņš pats!

Kamdēļ tad šahisti tomēr cīnās par iespēju uzspēlēt ar Karlsenu, ja jau neviens netic, ka var uzvarēt? Iespējams, tā ir nauda, jo ja Rīgas turnīru, uzvarot var iegūt 24 000 eiro, tad cīnoties ar Karlsenu, un pat viņam zaudējot, naudas balva ir aptuveni pusmiljons eiro.
Amerikānis Veslijs So, pirmās partijas galotnē apspēlēja dievišķā uzvārda Harikrišnas īpašnieku, otrajā partijā nespējot revanšēties, indietis izstājās no Rīgas turnīra. Tieši Vesliju So, Rīga turnīra reitingfavorīts Aniš Giri nosauca kā vienu no neērtākajiem pretiniekiem esošajam pasaules čempionam Karlsenam.

Jau vakardien turnīrs beidzās čehu Davidam Navaram, kuram bija apokaliptisks noskaņojums jau pirms turnīra, jo viņš paredzēja, ka izstāsies no Rīgas turnīra jau pirmajā kārtā. Vienīgais Navaras prieks Rīgā bija ziņa no Francijas, ka turnīra laikā čehiju pārstāvošais Igors Rausis, pieķerts lietojot mobilo telefonu spēles laikā, par ko, visticamāk, liemeistaram Rausim draud diskvalifikācija.

Iepsējams, viens no jaunajiem šahistiem ar labu atmiņu, par kuru minēja Topalovs, ir poļu daudzsološais spēlētājs, turnīra jaunākais (21 gads) spēlētājs Jans Kšistofs Duda, kurš šodien aspēlēja Krievijas pārstāvij Pjotru Svidleru. Svidleram, tāpat kā Nakamuram un vēl 6 spēlētājiem, kuriem Rīgas turnīrs jau ir beidzies, ir iespēja izbaudīt skaisto Rīgu, kura ir leģendārā pasaules čempiona, Mihaila Tāla dzimtā pilsēta. Uz jautājumu, kuru uzdevu gandrīz visiem spēlētājiem, “ar kuru no pagātnes šahistiem, jūs gribētu aprunāties?” lielākā daļa minēja tieši Tālu. Ceturtdaļfināli sāksies jau pirmdien 15.00, tos var vērot bezmaksas klātienē, kā arī tā ir lieliska iespēja pasēdēt zālē pilnīgā klusumā un bez telefoniem, jo gan runāt, gan ienest tālruņus zālē ir stingri aizliegts!

1/8 fināla rezultāti:
Sergejs Karjakins (Krievija) – Anišs Giri (Nīderlande) 5:4
Veslijs So (ASV) – Pentala Harikrišna (Indija) 2.5:1.5
Jans Kšistofs Duda (Polija) – Pjotrs Svidlers (Krievija) 2.5:1.5
Šahrijars Mamedjarovs (Azerbaidžāna) – Danils Dubovs (Krievija) 1.5:0.5
Aleksandrs Griščuks (Krievija) – Ņikita Vitjugovs (Krievija) 3:1
Levons Aronians (Armēnija) – Yu Yangyi (Ķīna) 4.5: 4.5 (uzvar Yu Yangyi)
Veselins Topalovs (Bulgārija) – Hikaru Nakamura (ASV) 2.5-1.5
Maksims Vašjē Lagravs (Francija) – Davids Navara (Čehija) 1.5:0.5

Aleksandrs Griščuks (pa kreisi) nav sajūsmā par PNB bankas prezidenta pirmā gājiena izvēli,
tomēr Griščukam maču pret Vitjugovu izdevās uzvarēt ar 2:0

Raksts publicēts: www.diena.lv

Comments

Popular posts from this blog

Vai šahs ir sports?

Pirms daudziem gadiem es gāju trenēties regbijā. Vasarā mums treniņi bija forši – ārā, dubļos, svaigā gaisā. Tad atnāca ziema, un mēs pārvācāmies uz sporta zāli. Es biju šokēts, ka regbijs tika spēlēts parastajā sporta zālē. Ja kāds nezin, tad kritieni un gāšana no kājām ir regbija neatņemama sastāvdaļa. Krītot tu dabū zilumus visās iespējamajās vietās, nākošajā dienā pārvēršoties par dalmācieti. Mans regbija treneris, novērtējot manu ātrumu laukumā, man vēl vasarā ieteica pievērsties šaham. Tomēr īstais grūdiens nāca no grūdieniem ziemas treniņos. Tā es, klupdams, krizdams, nonācu šahā. Bet tagad galvenais jautājums – vai šahs ir sports? Jā, šahs ir Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) atzīto sporta veidu sarakstā. Var, protams, apšaubīt SOK lēmumu. Man pašam dažreiz rodas jautājums vai tiešām skeletons (tas, kur bobsleja trasē brauc uz vēdera ar galvu pa priekšu) vai braukšana ar motocilklu un blakusvāģi tiešām ir sports. Tas viss līdzās kērlingam izskatās jocīgi. Bet

Gājiens ar zirdziņu – gudrības vai stulbuma pazīme?

Visai bieži, lai raksturotu kaut ko negaidītu vai gudru, tiek lietots apzīmējums “gājiens ar zirdziņu”. Vai tiešām šahā tikai ar zirdziņu izdodas tie labākie gājieni, un no kurienes radies šāds apzīmējums? Daudziem varbūt būs šoks, bet šahā labus gājienus var izdarīt ar jebkuru figūru, pat karali un ar daudzu acīs esošo niecību – bandinieku. “Gājiens ar zirdziņu” visticamāk iegājies folklorā, jo šaha spēles entuziastiem, iesācējiem zirdziņa gājiena noteikumi liekas sarežģītāki nekā citu šaha figūru, un, ja šahu nespēlē regulāri, tad dažreiz pat aizmirstās – kā tad īsti tas viltīgais zirdziņš staigā? Līdz ar to, “gājiens ar zirdziņu” kā pārsteigums būtu lietojams tikai šaha spēles analfabētiem. Ja jau gribās smalki izteikties šaha terminoloģijā, aprakstot ikdienas procesus, tad ieteiktu lietot izsmalcināto franču terminu “en passant” (izrunāts tiek aptuveni enpasāāāān) , bet par izrunu, lūdzu, labāk prasiet Jānim Joņevam vai Viktoram Igo. Šis gājiens ar bandinieku tiešām var bū

Pullman viesnīcas atklātajā šaha čempionātā uzvar Ņikita Meškovs no Latvijas

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 28. februārī un 1. martā Vecrīgas viesnīcā Pullman Riga Old Town norisinājās 3. starptautiskais šaha turnīrs ātrajā šahā un blicā, pulcējot spēcīgus šahistus no 11 valstīm. Sestdien, kad norisinājās ātrā šaha turnīrs (apdomas laiks katram spēlētājam uz partiju 10 minūtes un papildus 5 sekundes katram gājienam), piedalījās 147 dalībnieki no 9 valstīm. Cīņas izvērtās nopietnas, jo dalībnieku vidū bija vairāki starptautiskie meistari un 6 lielmeistari. No zināmākajiem dalībniekiem var minēt lielmeistarus Edvīnu Ķeņģi (astoņkārtējs Latvijas čempions), Rīgā dzimušo Aleksandru Šabalovu (trīskārtējais ASV čempions) un leģendāro Jevgēniju Svešņikovu (Krievija). Turnīrā piedalījās arī Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks, stiprinot savas stratēģiskās iemaņas. Pēc Rapid turnīra noslēguma, un uzvarētāju apbalvošanas sadarbībā ar turnīra atbalstītāju “Prāta Spēles” tika rīkota pirmā šaha viktorīna, kurā varēja piedalīties jebkurš dalībnieks. Atbildot