Skip to main content

Latvijas pilsonis Igors Rausis pieķerts, krāpjoties šaha turnīrā



Čehiju pārstāvošais lielmeistars no Latvijas sarūpējis augstākā līmeņa skandālu šaha pasaulē, krāpjoties šaha spēles laikā! Kā ziņo Starsbūras turnīra organizatori, tad 58 gadus vecais lielmeistars turnīra laikā pieķerts tualetē, izmantojot mobilo telefonu. Kā zināms, tad šobrīd jebkuram ir pieejama šaha spēles aplikācija, kuras stiprums ļautu apspēlēt pat pasaules šaha čempionu. Par Igoru Rauša iespējamo krāpšanos runas klīda jau pirms šī notikuma, jo lielmeistariem šādā cienījāmā vecumā parasti spēles stiprums samazinās, taču Rausim pēdējos 5-6 gados izdevās būtiski kāpināt reitingu, pakāpjoties pat līdz 56. pozīcijai starp pasaules spēlētājiem. Šobrīd nav pieejama precīza informācija, kādam tieši nolūkam lielmeistars izmantojis mobilo telefonu, taču turnīros ir aizliegts tālruni izmantot jebkādā veidā. Pats lielmeistars Rausis jau izteicies, ka šis ir punkts viņa šaha karjerai.

Tikmēr Latvija ir pasaules šaha pasaules uzmanības centrā arī pozitīvā gaisotnē – ar Nacionālajā bibliotēkā notiekošo FIDE World Chess Grand Prix turnīru. Ceturtdien Melngalvju namā notika svinīgā turnīra atklāšana, kurā visi turnīra dalībnieki knapi spēja sastāties uz skatuves. Viegli neklājās arī pasākuma vadītājiem, kuriem grūtības sagādāja izrunāt eksotiskos Azerbaidžānas, Francijas, Ķīnas un Polijas pārstāvju vārdus un/vai uzvārdus. Ja šaha turnīra dalībnieki no Melngalvju nama pazuda faktiski uzreiz pēc oficiālās daļas, tad palikušie viesi uzkavējās ilgāku laiku, mielojoties ar viena no sponsora Belugas produkciju. Šoreiz tās nebija zivis, bet gan 40 grādus stiprs alkoholisks dzēriens.

Šodien sākusies turnīra pirmā dienā, un īstu paraugcīņu jau paspējuši aizvadīt Svidlers (Krievija) un Duda (Polija), cīnoties līdz plikiem karaļiem – situācija, kad uz galdiņa palika tikai abu pretinieku karaļi, un cīņa beidzās neizšķirti. Nopietnākās cīņas turnīrā notiks rītdien, kad tiks noskaidrots, kuri spēlētāji cīnīsies tālāk par 24 000 EUR lielo naudas balvu turnīra uzvarētājam.
Lielmiestars Igors Rausis turnīra laikā pieķerts, lietojot mobilo tālruni tualetē

Politiķe Dana Reizniece - Ozola, LIAA vadītājs Andris Ozols, un šaha grāmatu autors Genādijs Sosonko Melngalvju namā turnīra svinīgajā atklāšanas pasākumā. 





Aizsardzības ministrs uzbrūk! Artis Pabriks izdara
simbolisko pirmo gājienu mačā Karjakins - Giri. 


ASV šahists, RedBull reklāmas seja Nakamura un bijušais FIDE pasaules čempions Topalovs apspriež Nacionālās bibliotēkas šaha grāmatu krājumu.

Publicēts: www.diena.lv





Comments

Popular posts from this blog

Vai šahs ir sports?

Pirms daudziem gadiem es gāju trenēties regbijā. Vasarā mums treniņi bija forši – ārā, dubļos, svaigā gaisā. Tad atnāca ziema, un mēs pārvācāmies uz sporta zāli. Es biju šokēts, ka regbijs tika spēlēts parastajā sporta zālē. Ja kāds nezin, tad kritieni un gāšana no kājām ir regbija neatņemama sastāvdaļa. Krītot tu dabū zilumus visās iespējamajās vietās, nākošajā dienā pārvēršoties par dalmācieti. Mans regbija treneris, novērtējot manu ātrumu laukumā, man vēl vasarā ieteica pievērsties šaham. Tomēr īstais grūdiens nāca no grūdieniem ziemas treniņos. Tā es, klupdams, krizdams, nonācu šahā. Bet tagad galvenais jautājums – vai šahs ir sports? Jā, šahs ir Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) atzīto sporta veidu sarakstā. Var, protams, apšaubīt SOK lēmumu. Man pašam dažreiz rodas jautājums vai tiešām skeletons (tas, kur bobsleja trasē brauc uz vēdera ar galvu pa priekšu) vai braukšana ar motocilklu un blakusvāģi tiešām ir sports. Tas viss līdzās kērlingam izskatās jocīgi. Bet

Gājiens ar zirdziņu – gudrības vai stulbuma pazīme?

Visai bieži, lai raksturotu kaut ko negaidītu vai gudru, tiek lietots apzīmējums “gājiens ar zirdziņu”. Vai tiešām šahā tikai ar zirdziņu izdodas tie labākie gājieni, un no kurienes radies šāds apzīmējums? Daudziem varbūt būs šoks, bet šahā labus gājienus var izdarīt ar jebkuru figūru, pat karali un ar daudzu acīs esošo niecību – bandinieku. “Gājiens ar zirdziņu” visticamāk iegājies folklorā, jo šaha spēles entuziastiem, iesācējiem zirdziņa gājiena noteikumi liekas sarežģītāki nekā citu šaha figūru, un, ja šahu nespēlē regulāri, tad dažreiz pat aizmirstās – kā tad īsti tas viltīgais zirdziņš staigā? Līdz ar to, “gājiens ar zirdziņu” kā pārsteigums būtu lietojams tikai šaha spēles analfabētiem. Ja jau gribās smalki izteikties šaha terminoloģijā, aprakstot ikdienas procesus, tad ieteiktu lietot izsmalcināto franču terminu “en passant” (izrunāts tiek aptuveni enpasāāāān) , bet par izrunu, lūdzu, labāk prasiet Jānim Joņevam vai Viktoram Igo. Šis gājiens ar bandinieku tiešām var bū

Pullman viesnīcas atklātajā šaha čempionātā uzvar Ņikita Meškovs no Latvijas

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 28. februārī un 1. martā Vecrīgas viesnīcā Pullman Riga Old Town norisinājās 3. starptautiskais šaha turnīrs ātrajā šahā un blicā, pulcējot spēcīgus šahistus no 11 valstīm. Sestdien, kad norisinājās ātrā šaha turnīrs (apdomas laiks katram spēlētājam uz partiju 10 minūtes un papildus 5 sekundes katram gājienam), piedalījās 147 dalībnieki no 9 valstīm. Cīņas izvērtās nopietnas, jo dalībnieku vidū bija vairāki starptautiskie meistari un 6 lielmeistari. No zināmākajiem dalībniekiem var minēt lielmeistarus Edvīnu Ķeņģi (astoņkārtējs Latvijas čempions), Rīgā dzimušo Aleksandru Šabalovu (trīskārtējais ASV čempions) un leģendāro Jevgēniju Svešņikovu (Krievija). Turnīrā piedalījās arī Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks, stiprinot savas stratēģiskās iemaņas. Pēc Rapid turnīra noslēguma, un uzvarētāju apbalvošanas sadarbībā ar turnīra atbalstītāju “Prāta Spēles” tika rīkota pirmā šaha viktorīna, kurā varēja piedalīties jebkurš dalībnieks. Atbildot