Skip to main content

Iepazīsimies – Klods Labās Asinis jeb Bloodgood



Varētu teikt - uzbrūkošā stila šahists, jo 32 gadu vecumā nonāca cietumā par laupīšanām, tai skaitā par sava tēva parakstu viltošanu, kā rezultātā iztukšoja viņa pensiju uzkrājumus. Tas sadusmoja ģimeni, bet arī Klods Labās Asinis jutās aizvainots, kā rezultātā nosita savu māti ar beisbola nūju. Beisbols ASV ap to laiku bija populārāks par šahu.

Tomēr nāca 1972. gads un beisbola vietā nāca šahs, notika leģendārais Fišera – Spaska mačs, savukārt Klods Labās Asinis saņēma spriedumu – nāves sods. Tomēr pēc dažiem gadiem ASV tiesu sistēma bija žēlīga un mīkstināja sodu uz vienu mūža ieslodzījumu. 2 un vairāk mūža ieslodzījumi, protams, būtu, trakāks liktenis.

Tā Klods Labās Asinis sāka cietumā spēlēt šahu vājprātīgos apjomos, rīkodams gan turnīrus pats, gan tajos piedalīdamies. Viņš apspēlēja gandrīz visus. Tai skaitā viņš spēlēja partijas pa pastu, kas ilga pat 28 gadus. Jā, viena partija 28 gadus!

Iespējams, ka viņa nezaudēto partiju sērija apsteidza pat leģendārā Kapablankas 8 gadu periodu, kad kubietis nezaudēja nevienu partiju. Par to mēs nevaram būt droši.

Klods Labās Asinis 1996. gadā pēc šaha reitinga apsteidza Fišeru, sasniedzot 2789 (Fišera rekords 2760). Protams, Klods nespēlēja ar vadošajiem pasaules šahistiem. Bet tā vairāk bija vadošo šahistu vaina, ne Kloda. Jo Klods noteikti būtu gatavs spēlēt ar viņiem, ja vien tie ierastos uz maču.

Līdzīgi kā Fišers – Klods Labās Asinis nodzīvoja 64 gadus – katram šaha lauciņam, atdodot vienu dzīves gadu.

Klods labās asinis


Comments

Popular posts from this blog

Vai šahs ir sports?

Pirms daudziem gadiem es gāju trenēties regbijā. Vasarā mums treniņi bija forši – ārā, dubļos, svaigā gaisā. Tad atnāca ziema, un mēs pārvācāmies uz sporta zāli. Es biju šokēts, ka regbijs tika spēlēts parastajā sporta zālē. Ja kāds nezin, tad kritieni un gāšana no kājām ir regbija neatņemama sastāvdaļa. Krītot tu dabū zilumus visās iespējamajās vietās, nākošajā dienā pārvēršoties par dalmācieti. Mans regbija treneris, novērtējot manu ātrumu laukumā, man vēl vasarā ieteica pievērsties šaham. Tomēr īstais grūdiens nāca no grūdieniem ziemas treniņos. Tā es, klupdams, krizdams, nonācu šahā. Bet tagad galvenais jautājums – vai šahs ir sports? Jā, šahs ir Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) atzīto sporta veidu sarakstā. Var, protams, apšaubīt SOK lēmumu. Man pašam dažreiz rodas jautājums vai tiešām skeletons (tas, kur bobsleja trasē brauc uz vēdera ar galvu pa priekšu) vai braukšana ar motocilklu un blakusvāģi tiešām ir sports. Tas viss līdzās kērlingam izskatās jocīgi. Bet

Gājiens ar zirdziņu – gudrības vai stulbuma pazīme?

Visai bieži, lai raksturotu kaut ko negaidītu vai gudru, tiek lietots apzīmējums “gājiens ar zirdziņu”. Vai tiešām šahā tikai ar zirdziņu izdodas tie labākie gājieni, un no kurienes radies šāds apzīmējums? Daudziem varbūt būs šoks, bet šahā labus gājienus var izdarīt ar jebkuru figūru, pat karali un ar daudzu acīs esošo niecību – bandinieku. “Gājiens ar zirdziņu” visticamāk iegājies folklorā, jo šaha spēles entuziastiem, iesācējiem zirdziņa gājiena noteikumi liekas sarežģītāki nekā citu šaha figūru, un, ja šahu nespēlē regulāri, tad dažreiz pat aizmirstās – kā tad īsti tas viltīgais zirdziņš staigā? Līdz ar to, “gājiens ar zirdziņu” kā pārsteigums būtu lietojams tikai šaha spēles analfabētiem. Ja jau gribās smalki izteikties šaha terminoloģijā, aprakstot ikdienas procesus, tad ieteiktu lietot izsmalcināto franču terminu “en passant” (izrunāts tiek aptuveni enpasāāāān) , bet par izrunu, lūdzu, labāk prasiet Jānim Joņevam vai Viktoram Igo. Šis gājiens ar bandinieku tiešām var bū

Pullman viesnīcas atklātajā šaha čempionātā uzvar Ņikita Meškovs no Latvijas

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 28. februārī un 1. martā Vecrīgas viesnīcā Pullman Riga Old Town norisinājās 3. starptautiskais šaha turnīrs ātrajā šahā un blicā, pulcējot spēcīgus šahistus no 11 valstīm. Sestdien, kad norisinājās ātrā šaha turnīrs (apdomas laiks katram spēlētājam uz partiju 10 minūtes un papildus 5 sekundes katram gājienam), piedalījās 147 dalībnieki no 9 valstīm. Cīņas izvērtās nopietnas, jo dalībnieku vidū bija vairāki starptautiskie meistari un 6 lielmeistari. No zināmākajiem dalībniekiem var minēt lielmeistarus Edvīnu Ķeņģi (astoņkārtējs Latvijas čempions), Rīgā dzimušo Aleksandru Šabalovu (trīskārtējais ASV čempions) un leģendāro Jevgēniju Svešņikovu (Krievija). Turnīrā piedalījās arī Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks, stiprinot savas stratēģiskās iemaņas. Pēc Rapid turnīra noslēguma, un uzvarētāju apbalvošanas sadarbībā ar turnīra atbalstītāju “Prāta Spēles” tika rīkota pirmā šaha viktorīna, kurā varēja piedalīties jebkurš dalībnieks. Atbildot