Skip to main content

Ar ko Menas sala labāka par Latvijas Maltu?


Bieži esmu domājis, kāpēc Latvijas apdzīvotās vietas “Ēģipte”, “Malta” un “Parīze” neizmanto savus atpazīstamos nosaukumus mārketinga nolūkos? To būtu tik viegli izdarīt. Bet ko darīt, ja nav šāda skanīga nosaukuma? Ko darīt, ja esi Menas salas vadītājs?

Menas sala atrodas neapskaužamā vietā – Īrijas jūrā strap Īriju un Lielbritāniju. Par Menas salas bagāto vēsturi var lasīt, ka viens no nozīmīgākajiem notikumiem bija aptuveni 8000 gadus pirms mūsu ēras, kad sala atdalījās no Lielbritānijas un Īrijas salām. Neviens no brīva prāta tur nebrauktu, ja vien 20. – 28. oktobrī tur nebūtu sarīkots atklātais Menas salas starptautiskais šaha turnīrs. Atklātais nozīmē, ka jebkurš var pieteiktes. Līdzīgi kā pagājušajā gadā es ziemā biju Katovicē, lai spēlētu Eiropas atklātajā ātrspēles čempionātā.

Šahs ir ļoti populārs tūrisma gala mērķis, un uzrīkot labu šaha turnīru var teju jebkurā vietā. Nav vajadzīgi neaizmirstami dabas skati, labs klimats vai geizeri. Tad lūk, cilvēki dodas uz tādu Menas salu, lai nedēļu spēlētu šahu. Tur viņi dzīvo viesnīcā, ēd, dzer, un visu dienu sēž un spēlē šahu. Pērk vēl kafiju, krekerus un snikerus. Kopā atbrauca 230 šahisti, samaksājot dalības maksu no 20-80 mārciņām. Nav slikti priekš Menas salas. Uz šo šaha turnīru sabrauca gandrīz visi spēcīgākie pasaules šahisti, izņemot pasaules čempionu Karlsenu un viņa gaidāmo pretinieku Karuanu, jo viņiem nākošnedēļ jāsāk mačs par čempiona lauru vainagu.

Visiem par pārsteigumu, turnīrā kasi nocēla polis Vojtašeks, saņemot par pirmo vietu 38 000 Lielbritānijas mārciņu. Turnīrā piedalījās arī viņa sieva, kura savukārt nocēla kasi starp sievietēm, tā nu abi poļi visus apsēlēja, un aizveda mājās 45 000 mārciņu par kopā izspēlētām 18 šaha partijām.

Kā saprotams, šie balvu fondi nav ne tuvu tik lieli kā tenisā vai boksā. Turklāt Menas salas turnīrs ir viens no tiem, kurš maksā vislielāko naudu uzvarētājiem. Varbūt tas saistīts ar kādu angļu grupu, kura savulaik popularitātes nolūkos uz kādas salas dedzināja naudu. Varbūt kaut kas palicis kopš tiem laikiem. Šādu turnīru var uzrīkot gandrīz jebkura Latvijas pašvaldība, ja vien var nodrošināt spēlētājus ar nakstmītni, krekeriem un kafiju.

Uzvarētājs no Polijas - Vojtašeks ar savu sievu, arī uzvarētāju.
Uzvarētāji no Polijas - Vojtašeks ar sievu

 


Comments

  1. Vari ieteikt kādu grāmatu par šahe vēsturi, šaha spēles rašanos? Un otru jau par pašas spēles pamatzināšanām vairāk uz mācībām tendētu?

    ReplyDelete
  2. Sveiks, kādās valodās lasi? (angļu krievu arī? vai tikai latviski?)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Tad es ieteiktu iegādāties šo. Ļoti laba grāmata un aptvers uzreiz abus divus jautājumus - gan šaha vēsturi, gan šaha pamatus. Pēc tam, kad šī būs apgūta, varu ieteikt arī kaut ko citu.

      https://www.amazon.com/Great-Moves-Learning-Through-History/dp/1936277786/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1508858275&sr=8-1/nscorg-20

      Ja gribas kaut ko pieejamāku, tad par šaha pamatiem varu ieteikt šo http://www.ibook.lv/BD_soli-pa-solim-n-zuravlovs.aspx?BID=8feea650-5151-4435-97a7-86d59f20dee2, mana pirmā šaha mācību grāmata. Ļoti laba.

      Delete
    2. N. Žuravļovs, Soli pa solim (ibook.lv var atrast)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Vai šahs ir sports?

Pirms daudziem gadiem es gāju trenēties regbijā. Vasarā mums treniņi bija forši – ārā, dubļos, svaigā gaisā. Tad atnāca ziema, un mēs pārvācāmies uz sporta zāli. Es biju šokēts, ka regbijs tika spēlēts parastajā sporta zālē. Ja kāds nezin, tad kritieni un gāšana no kājām ir regbija neatņemama sastāvdaļa. Krītot tu dabū zilumus visās iespējamajās vietās, nākošajā dienā pārvēršoties par dalmācieti. Mans regbija treneris, novērtējot manu ātrumu laukumā, man vēl vasarā ieteica pievērsties šaham. Tomēr īstais grūdiens nāca no grūdieniem ziemas treniņos. Tā es, klupdams, krizdams, nonācu šahā. Bet tagad galvenais jautājums – vai šahs ir sports? Jā, šahs ir Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) atzīto sporta veidu sarakstā. Var, protams, apšaubīt SOK lēmumu. Man pašam dažreiz rodas jautājums vai tiešām skeletons (tas, kur bobsleja trasē brauc uz vēdera ar galvu pa priekšu) vai braukšana ar motocilklu un blakusvāģi tiešām ir sports. Tas viss līdzās kērlingam izskatās jocīgi. Bet

Gājiens ar zirdziņu – gudrības vai stulbuma pazīme?

Visai bieži, lai raksturotu kaut ko negaidītu vai gudru, tiek lietots apzīmējums “gājiens ar zirdziņu”. Vai tiešām šahā tikai ar zirdziņu izdodas tie labākie gājieni, un no kurienes radies šāds apzīmējums? Daudziem varbūt būs šoks, bet šahā labus gājienus var izdarīt ar jebkuru figūru, pat karali un ar daudzu acīs esošo niecību – bandinieku. “Gājiens ar zirdziņu” visticamāk iegājies folklorā, jo šaha spēles entuziastiem, iesācējiem zirdziņa gājiena noteikumi liekas sarežģītāki nekā citu šaha figūru, un, ja šahu nespēlē regulāri, tad dažreiz pat aizmirstās – kā tad īsti tas viltīgais zirdziņš staigā? Līdz ar to, “gājiens ar zirdziņu” kā pārsteigums būtu lietojams tikai šaha spēles analfabētiem. Ja jau gribās smalki izteikties šaha terminoloģijā, aprakstot ikdienas procesus, tad ieteiktu lietot izsmalcināto franču terminu “en passant” (izrunāts tiek aptuveni enpasāāāān) , bet par izrunu, lūdzu, labāk prasiet Jānim Joņevam vai Viktoram Igo. Šis gājiens ar bandinieku tiešām var bū

Pullman viesnīcas atklātajā šaha čempionātā uzvar Ņikita Meškovs no Latvijas

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 28. februārī un 1. martā Vecrīgas viesnīcā Pullman Riga Old Town norisinājās 3. starptautiskais šaha turnīrs ātrajā šahā un blicā, pulcējot spēcīgus šahistus no 11 valstīm. Sestdien, kad norisinājās ātrā šaha turnīrs (apdomas laiks katram spēlētājam uz partiju 10 minūtes un papildus 5 sekundes katram gājienam), piedalījās 147 dalībnieki no 9 valstīm. Cīņas izvērtās nopietnas, jo dalībnieku vidū bija vairāki starptautiskie meistari un 6 lielmeistari. No zināmākajiem dalībniekiem var minēt lielmeistarus Edvīnu Ķeņģi (astoņkārtējs Latvijas čempions), Rīgā dzimušo Aleksandru Šabalovu (trīskārtējais ASV čempions) un leģendāro Jevgēniju Svešņikovu (Krievija). Turnīrā piedalījās arī Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks, stiprinot savas stratēģiskās iemaņas. Pēc Rapid turnīra noslēguma, un uzvarētāju apbalvošanas sadarbībā ar turnīra atbalstītāju “Prāta Spēles” tika rīkota pirmā šaha viktorīna, kurā varēja piedalīties jebkurš dalībnieks. Atbildot